1B

Asahi Super Dry Zone na Colours of Ostrava

Soutěžící MVP events
Klient Plzeňský Prazdroj, a.s. / Asahi
Formát

Účastníci nesoucí hlavní podíl na úspěšnosti eventu

Marek Vocel - CEO

Popis projektu

CONTEXT: Launch of Japanese beer brand Asahi in Czech Market Only promo activation for Asahi in 2018 Launch in form of chill-out zone at Colours of Ostrava Festival OBJECTIVES: Bring a modern Japanese experience to a unique festival event Design and build chill out zone serving draft Asahi beer and sushi Produce engaging content for the zone including digital and social content Create exclusive and visually attractive merchandise. Solve poor visibility of zone situated on the hill. MVP CONCEPT: Create an eye-catching entrance leading to hilltop zone Build a minimalist, modular designed zone Hire influencers to promote the zone

Počet oslovených eventem vs. reálně zúčastněných

RESULTS: 12 000 VISITORS IN THE ASAHI SUPER DRY ZONE, equivalent to 1 FROM ALL THE VISITORS of the Festival. VISITORS CONSUMED 118 KEGS OF ASAHI BEER 700 T-Shirts were distributed. Each with its own unique calligraphy. 763 228 USERS REACHED ON INSTAGRAM 28 405 LIKES BACKGROUND & OUTCOME When ABEL (Asahi) bought Plzeňský Prazdroj, a.s. decided to launch Asahi beer for the first time to the public at Colours of Ostrava festival in 2018. It was the only promo action done for 2018 for the public in Central and Easter Europe. The audience Asahi is aiming for people with money - the beer is very expensive compared to Czech beers. The goal is exclusivity. Quality not quantity. Our task was not to sell as much beer as possible in the zone. Our task was to present this new brand most were not familiar with. Colours of Ostrava was chosen because it's considered a posh upmarket festival for intellectuals and rich people, mostly from Prague. (Our task was to suggest and actually build up a zone with all technical & design specification; prepare content for the zone incl. digital & social media content, decide on designed merchandising; detailed CE, including: production / leasing of zone, including price per particular items , transport costs, building, service, particular content part, costs for storage.) Based on success of Asahi Szone in Ostrava the client decided to launch the product through the same zone also at Sziget Festival in Budapest (HU) and Untold, Cluj (RO). MVP events participated.

Kreativita

Architektonický a designový koncept - lokace zóny se nachází na kopci se strmým svahem v blízkosti hlavní komunikační cesty festivalu. Úkolem bylo vytvořit takový prostorový koncept, který maximálně přitáhne pozornost procházejících návštěvníků a motivuje návštěníky překonat bariéru nesnadného přístupu. MVP events navrhlo a realizovalo řešení, které tento úkol maximálně splnilo a z původní prostorové nevýhody jsme vytvořili benefit celé aktivace. Zároveň je koncept funkční jako zázemí pro návštěvníky při nepřízni počasí (slunce/déšť). Program, sortiment, workshopy i obsah pro digitál a sociální sítě byl navržen a realizován v absolutním souznění s brandem Asahi. Modulárnost a stavebnicový systém umožňuje obdobnou funkčnost i v jiném prostředí a je snadno demontovatelný i transportovatelný. Koncept zároveň splňuje vysoké nároky Asahi brand & strategy manual. Design konceptu i jeho zpracování odpovídá nejvyšším standardům značky Asahi. (Design, architektura, materiály, křivky, typo, dresscode, POS.).

Náročnost a provedení

Tým producentů, architektů a exekutivců navrhl a vyrobil původní řešení zóny. Veškeré instalace a stavby jsou vytvořeny na míru. Od prvních návrhů k samotné realizaci uběhly pouze 3 měsíce. Japonská preciznost, maximální požadavky nového vlastníka Plzeňského Prazdroje a.s. i nezkušenost manažerů na straně klienta stejně tak jako dodavtelů s vlastním novým brandem byly stěžujícími faktory v náročné přípravné fázi realizace.

Přínos (vliv na chování/vnímání)

Celý koncept zóny usnadnil přístup českých konzervativních spotřebitelů k nové, neznámé a specifické značnce piva. Výsledky návštěvnosti zóny, distribuce merchandise a výtoč piva trojnásobně překročily stanovené cíle on-set (v rámci samotného festivalu.) 12 000 VISITORS IN THE ASAHI SUPER DRY ZONE, equivalent to 1 FROM ALL THE VISITORS of the Festival. VISITORS CONSUMED 118 KEGS OF ASAHI BEER 700 T-Shirts were distributed. Each with its own unique calligraphy. Za pomoci zapojení odpovídajících influencerů se podařilo zasáhnout cílovou skupinu mimo prostor festivalu on-line a to maximání možné míře. 763 228 USERS REACHED ON INSTAGRAM 28 405 LIKES Asahi beer bylo českými spotřebiteli přijato v takovém rozsahu, že se klient rozhodl k další aktivaci se stejným konceptem pro maďarský a rumunský trh.

Doplňující informace

...

Rozpočet

do 5 mio

obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek