2

multimediální show "Má Vlast 100", Vltava žije 2018

Firma art4promotion
Klient Art4promotion - vlastní produkce

Seznam účastníků kampaně nesoucích hlavní podíl na úspěšnosti přihlášených prací

Rudolf Střítecký - Multimedia show designer / director
Miroslav Nejedlý - Production manager
Lenka Střítecká - Project manager
Lukáš Kapinus - Visual art designer
Alena Bočková - Graphic designerCíl a popis eventového projektu, způsob realizace a výsledek eventového projektu

Vytvoření unikátní výpravné show, která v 50 minutách odvypráví historii Československa nezapomenutelným způsobem, dotkne si emočně diváků, u pamětníků vyvolá vzpomínky, mladším umožní na vlastní kůži prožít ikonické momenty v zintenzivněné podobě, ale hlavně předá poselství a vyvolá v lidech potřebu se zamyslet nad tím co máme, čeho bychom si měli vážit a naopak, co už nikdy nedopustit. Předat poselství, že my jsme ti, na kom záleží, jaká bude naše budoucnost. Chtěli jsme v lidech vyvolat hrdost na to v jak krásné žijeme zemi a že bychom si toho měli vážit. Podařilo se nám vytvořit výjimečnou show, která čtyřikrát naplnila hektarové náměstí a vyvolala obrovský ohlas a vlnu emocí. Díky ohlasům víme, že se lidé opravdu zamysleli nad hrůzou války, kterou jim show umožnila na okamžik prožít, nad totalitou, když se náměstí ponořilo do rudé barvy a symbolů komunismu i nad krásou naší země, když se rozezněly tóny "Mé Vlasti".

Počet oslovených eventem vs reálně zúčastněných

Více než 500.000 vs více než 100.000. Event se odehrává ve městě s 90.000 obyvateli. Přesah akce je tak velký, že ji navštívilo více lidí, než je obyvatel daného města. V porovnání s obdobnými projekty to je, jako kdyby např. Festival Signal navštívilo každoročně více než 1 milion návštěvníků. Podle zdroje IDnes.cz navštívilo Festival Signal za prvních pět ročníků dva miliony lidí .

Kreativita

Kreativa je základní stavební kámen a klíčový prvek celého projektu.Celý event je originál, všechny myšlenky v něm původní, všechny realizace vytvořené jen pro tuto danou příležitost.Spojovací linkou ročníku 2018 je číslovka 100 inspirovaná stým výročím od vzniku Československa.Multimediální show MÁ VLAST 100 jsme umístili na plochu 100mx100m unikátního čtvercového náměstí. Padesátiminutový příběh jsme vyprávěli originální kombinací multimediálních nástrojů a živých performance. Scénu tvořily 4 unikátní scény v podobě 15m projekčních věží s několika patry, vestavěnými pódii, pokryté velkoplošným LED obrazovkami, holografickými projekčními plátny, kdy každá věž měla jiný tvar a odehrávali se na ní jiné performance.Tyto čtyři věže byly umístěny v rozích čtvercové plochy 100x100m a pohled diváka byl z vnitřní části.Příběh 100 let ČSR byl rozdělen na čtyři části a každá věž vyprávěla jedno část příběhu.Divák se tak během show otočil o 360st.. Hlavní dějovou linku show tvořil speciálně natočený film "Dědečku vyprávěj". Dědeček vzpomínal a vyprávěl vnukovi stoletý příběh, a jeho vzpomínky se během show proměňovaly v živé obrazy. Při vzpomínce na prvního prezidenta tak ožila první věž s obří osmimetrovou loutkou T.G.M., který tak promluvil k davu v kombinaci s projekcí na holografické plátno, které promítalo dobové záběry a ikonické momenty dané doby. Obraz byl doplněn dobovým tanečním vystoupením a vrcholovou akrobacíí. Na 100m dlouhém laně pro slackline akrobacii přecházeli mistři Evropy v této disciplíně v dobových kostýmech a ohromili diváky neuvěřitelnými triky, ve chvíli kdy si oba akrobaty diváci zamilovali ožila druhá věž ve tvaru obrovského písmene T na jehož 15 metrovém vrcholu nastoupil za zvuku dunivého pochodu šik vojáků gestapa mířících samopaly směrem k první věži. Se zvuky palby padají akrobaté z lana dolů a druhá věž ožívá atmosféru války.Na domech kolem čtvercové náměstí se objevuje letecký nálet v podobě laser mappingových animací, silné kužely světel září a pohybují se směrem k nebi, kde hledají bombardéry, světelná, zvuková a projekční show vytváří autentickou atmosféru leteckého náletu, velkoplošné obrazovky na věži promítají mrazivé záběry té doby, vše je doprovázeno akrobatickou ohňovou show. Pyro-efekty létají z věže na věž po speciálních 100m ohnivých cestách. S koncem obrazu se mezi diváky ozývá hlas malého kluka "Mami o válce už jsem toho hodně slyšel, ale teď jsem ji poprvé zažil". Na výrazech diváků je vidět strnulost a napětí a u pamětníků nepojmenovatelný výraz spojený s děsivou vzpomínkou. Přichází osvobození a ožívá třetí věž a příběh pokračuje. Závěr show na čtvrté věži vrcholí poselstvím a předáním štafety divákům. "Teď už je to na vás!"

Náročnost a exekuce

Od myšlenky přes financování k finální realizaci. Nejdříve máte nápad, pak musíte přesvědčit partnery pro financování projektu, po té vytvořit veškerý kreativní obsah i technické řešení, vše naplánovat, personálně obsadit, produkčně a organizačně zajistit, musíte dát vědět lidem o tom, že se akce koná a že stojí za to na ni přijít, následně vše bez chyby zrealizovat včetně postarání se o bezpečnost návštěvníků, jelikož se jedná o živé produkce, vše musí klapnout hned na první pokus, všechny detaily, na který pracujete měsíce se seběhnou do jednoho krátkého časového úseku a vše musí vyjít na poprvé. Multimediální show "Má Vlast 100", která vznikla při příležitosti 100 let od vzniku ČSR je velkorysý, výpravný a vysoce náročný projekt. Vše začalo od čistého papíru a myšlenky. Rozhodli jsme se vytvořit originální výpravou show, která odvypráví příběh Československa v padesáti minutách a využije moderních technologií v kombinaci s živými prvky. Číslovka 100 se prolínala celou show i festivalem. Scénu jsme vytvořili na obrovské ploše 100 x 100m. Navrhli jsme a technicky vyřešili čtyři obrovské multimediální věže, které se staly čtyřmi multimediálními scénami . Každá věž měla jiný tvar, věže byly několikapatrové a byly v nich zbudovány podia. Všechny věže měli zároveň pódium na své střeše. Všechny věže byly osazeny světelnou a zvukovou technikou, LED obrazovkami a holografickými plátny, pyrotechnickými efekty, laserovými a projekčními technologiemi. Ve věži číslo 1 byla instalována obří 8metrová loutka prezidenta T.G.,M., 15m holografické plátno, podium pro dobové taneční číslo a na vrcholu věže slackline lano pro 2 provazochoce, které měřilo 100m a bylo napnuté k druhé projekční věži. Rekordně dlouhá slackline akrobacie byla extrémně náročná na realizaci. Druhá věž byla ve tvaru T soazena LED obrazovkami, vystupujícími pódii pro nástupy vojáků a vystoupení akrobatů s ohněm, zároveˇbyla propjená 100m dlouhým pyroefektem, který tvořil létání plamenů mezi věžemi. Na třetí věži bylo vestavěné zabudované pódium s holografickým plátnem a za ním živá vystoupení a tak se prolínal reálný obraz s živým vystoupením. Na vrcholu věže byla obří trampolína s akrobacií ve 15metrové výšce s tounejvyšší náročostí. I vrchol 4.věže byl pódiem pro živý saxofon doprovázející skladbu Má Vlast s pozadím ohňostroje instalovaného na střeše radnice. Více než 160 účinkujících bylo synchronizováno s audiovizuální technikou, vše na timecode. Vytvořili a natočili jsme film, autorskou hudbu, dobové sestřihy, prošli stovky hodin materiálu abychom vybrali to nejlepší. Show se hrála 4. během 2 večerů. Festival probíhal na dalších pěti místech, každé inspirované 100vkou a využívající jinou technologii - vodní stěna,/laser mapping/interaktivní expozice/videomapping/dokumentární film v letním kině. Logistika více než 50t materiálu, kamiónů s technikou, instalace, produkční koordinace, ochranky...

Přínos (vliv na chování / vnímání)

Multimediální show Má Vlast 100 vidělo během dvou večerů více než 70.000 diváků. Všechny čtyři show byly zaplněné, lidé dorazili z celé republiky. Sociální sítě zaplavila vlna pozitivních ohlasů. Obdrželi jsme mnoho dopisů a vzkazů, ze kterých bylo zřejmé, že jsem se diváků emočně dotkli, někteří psali, že by tuto show měli vidět všechny děti a mladí lidé, protože mohou díky této show v 50 minutách prožít ikonické momenty historie 100 let zpátky na vlastní kůži. Generální partner, skupina ČEZ vyhodnotila projekt jako výjimečně úspěšný a to včetně charitativního ČEZ kola, na kterém návštěvníci vyšlapali rekordní částky pro potřebné. Show Má Vlast a celý festival zanechal hlubokou stopu a zůstane v lidech na pořád. Podle reakcí se podařilo vyvolat zamyšlení nad námi samými, nad naší budoucností a nad tím, že my jsme ti, kteří ji tvoříme a každém jediném z nás záleží jaká bude. Show připomněla hrůzy války i totality i to, že svoboda a mír není samozřejmost, ano, upřímně, myšleno tak jak je to psáno, bez patosu. Byl to 1 rok příprav a 3 měsíce intenzivní práce, ale výsledek stojí za to. Přáním mnohých diváků bylo, aby tato show objela všechny náměstí v republice. Letos slavíme 30 let od revoluce, a tak možná tento projekt ještě neměl derniéru. Bezesporu si zaslouží znovu rozeznít srdce českých měst i jejich obyvatel.

Doplňující informace

Možná text kolonky výše "Cíl a popis eventového projektu..." zní až pateticky nebo jako z nějaké příručky, ale je to myšleno naprosto upřímně a každé slovo, které je tam napsané tak je. Show "Má Vlast" vznikla z upřímné potřeby připomenout 100. výročí a vytvořit něco výjimečného. S formátem multimediální show jsme začali, nebojíme se napsat, jako první v této republice již v roce 2001 a od té doby na něm tvrdě pracujeme, sbíráme zkušenosti a posouváme hranice možností. Tým, který spolu tvoří více než 15 let, know how a zkušenosti dávají vzniknout výjimečným věcem. Naprosto unikátní spojení živých scénických obrazů v propojení s multimediálními technologiemi a výpravno scénou tvořenou zároveň samotnou lokací, na které se show odehrává a mnoho dalších faktorů dává vzniknout unikátním zážitkům, které nejen baví, ale mají přidanou hodnotu sdělení a poselství, které dávají dál. Pro dané město je bezesporu obrovským přínosem i pro atraktivitu, zviditelnění a cestovní ruch.

Rozpočet

5 - 10 mioobrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek